*

St. George 3rd Ward

congregation #13420
created 2019-01-21 by mpimport
official name: St. George 3rd Ward   
assertion #3055891 by mpimport on 2019-01-21: confidence 100%.
is a(n): ward   (started: 1877, ended: 31 Dec 1895)
assertion #3055893 by bplewe on 2020-12-06: confidence 100%.
is a(n): dependent ward   (started: 22 Mar 1862, ended: 1877)
assertion #4007426 by bplewe on 2020-12-06: confidence 100%.
started: 22 Mar 1862   
assertion #3055889 by mpimport on 2019-01-21: confidence 100%.
ended: 31 Dec 1895   
assertion #3055890 by mpimport on 2019-01-21: confidence 100%.
religion: LDS   
assertion #3055887 by mpimport on 2019-01-21: confidence 100%.
location: 37°6'48"N, 113°35'21"W   (approximate size: 1000-10000 m, accurate within: 100-1000 m)
assertion #3300624 by mpimport on 2019-01-21: confidence 70%.
located at: St. George, Utah   
assertion #3055888 by mpimport on 2019-01-21: confidence 100%.
membership/population: 288   (on: 1892)
assertion #3055900 by mpimport on 2019-01-21: confidence 100%.
membership/population: 332   (on: 1895)
assertion #3055898 by mpimport on 2019-01-21: confidence 100%.
part of: St. George Ward (1862)   (started: 22 Mar 1862, ended: 1877)
entity #700277, assertion #4007347 by bplewe on 2020-10-18: confidence 100%.
has part: Jeffery's Branch   
entity #700300, assertion #4007043 by bplewe on 2020-09-20: confidence 100%.
part of: St. George Stake   
entity #500089, assertion #3055892 by mpimport on 2019-01-21: confidence 100%.
succeeded by: St. George Ward (1st/West)   
entity #14532, assertion #3055895 by mpimport on 2019-01-21: confidence 100%.
in group: stake congregations   
assertion #3055920 by mpimport on 2019-01-21: confidence 100%.
has boundary: Tabernacle St, St. George   (started: 1877, ended: 31 Dec 1895)
entity #907280, assertion #3055896 by mpimport on 2019-01-21: confidence 100%.
has boundary: 100 S, St. George (west end)   (started: 22 Mar 1862, ended: 1877)
entity #700315, assertion #4007420 by bplewe on 2020-10-19: confidence 100%.
has boundary: 200 W, St. George   
entity #907283, assertion #3055897 by mpimport on 2019-01-21: confidence 100%.
claimed with confidence (0 to 1): .8   
assertion #3055904 by bplewe on 2020-12-06: confidence 100%.
see also: FHL Record of Members   (catalog entry: www.familysearch.org, source part: 1862-1896 Mem 027,336)
entity #800111, assertion #3055908 by mpimport on 2019-01-21: confidence 100%.
see also: Encyclopedic History   (image: archive.org, source part: 727)
entity #800001, assertion #3055905 by mpimport on 2019-01-21: confidence 100%.
see also: CHL Local Records   (catalog entry: catalog.ChurchofJesusChrist.org, source part: LR 7751)
entity #800110, assertion #3055913 by mpimport on 2019-01-21: confidence 100%.
see also: CDOL books   (source part: 1892:29)
entity #800108, assertion #3055911 by mpimport on 2019-01-21: confidence 100%.
see also: CDOL   (: 13420)
entity #800107, assertion #3055916 by mpimport on 2019-01-21: confidence 100%.
see also: Contributor   (source part: 6:12 p.446)
entity #800121, assertion #3055918 by mpimport on 2019-01-21: confidence 100%.
appears in: DN 11:41:328   
22 March 1862: Third Ward created in St. George, bishop Daniel D. McArthur. West of Washington Street [200 W], north of Third Street [100S].
entity #700278, assertion #4007423 by bplewe on 2020-12-06: confidence 100%.
appears in: Annals Southern Utah 1877:114   
17 April 1877: James William Nixon ordained as bishop of third ward.
entity #700313, assertion #4007432 by bplewe on 2020-12-06: confidence 100%.
appears in: DN 18:45:585   
5 Nov 1869: Walter Granger proposed as new bishop of the Third Ward [Daniel D. McArthur made the SG Presiding Bishop]. Some objection, so deferred.
entity #700271, assertion #4007431 by bplewe on 2020-12-06: confidence 100%.
appears in: Annals Southern Utah   (source part: V.1 p.504)
9 Nov 1869: meeting to discuss objections, Walter Granger reaffirmed as bishop and ordained.
entity #700270, assertion #4007434 by bplewe on 2020-12-06: confidence 100%.
notes: Multiple 1870s sources, including Deseret News ward directories (1873-03-19 p.8) and May 1876 Stake Conference (MS 1876-06-19) list only one St. George Ward. Were 1st-4th dependent districts? By 1877, they had separate schools, Relief Societies, Sunday Schools, YLMIA/YMMIA, but were still under a single presiding bishop and United Order, and likely still met together on Sunday. At the 1877 Priesthood Reorganization, presiding bishops were eliminated, and the wards became clearly independent congregations.?   
assertion #3055903 by bplewe on 2020-12-06: confidence 50%.
notes: On 17 April 1877, Walter Granger, bishop of the Third Ward, was ordained the bishop of the Second Ward. Around this time, the 2nd/3rd Ward boundary was moved one block north (1st South to Tabernacle) to shift Granger and other members from the large Third Ward to the much smaller Second Ward, but we have not found any direct documentation of this.   
assertion #4007433 by bplewe on 2020-12-06: confidence 100%.